DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

toya sphynx

SPHYNX péče‚historie‚standard

Péče >   Původ a historie >   Standard >

                                    Sphynx 

 Ten, kdo vidí sphynxe poprvé, je jeho nápadným zjevem a zevnějškem       naprosto fascinován. Nebo pocítí určitý odpor. Střední cesty snad ani není. Svou krásou tyto kočky odpuzují i přitahují zároveň. Je v nich cosi ze zvrásněných pravěkých plazů a současně i něco absolutně nepozemského. Člověk s bohatou fantazií při jeho spatření nejprve jen zírá a pak jej napadne – opička, dítě, humanoid! Nebo kočka mimozemšťan?

 Láskyplné a mírumilovné

  Tato kočka, i přes svoji velkou vzácnost, si získává pro svoje mimořádné vlastnosti zaslouženou pozornost a stále větší oblibu. Sphynx je tvor především nesmírně zvědavý. Již jako kotě v prostředí nové rodiny neztrácí hlavu a neteskní a ihned začne s průzkumem neznámého prostředí a s následným zabydlením na vyvýšeném místě. Nejlépe na šplhadle.
Pokud právě nespí, tak ze svého oblíbeného vyvýšeného místa neustále sleduje veškerý pohyb členů své rodiny. Je kdykoliv připraven se do dění zapojit. Usadit se pánovi na rameno, nechat se nosit po domě a zkoumavým pohledem hodnotit jeho počínání, to patří k jeho oblíbeným činnostem. Jelikož je sphynx kočka nesmírně vnímavá, citlivá a až naivně důvěřivá, potřebuje k sobě člověka podobných vlastností. Zvláště mírného, s klidnou a laskavou povahou. Je to kočka tak bezelstná, že nepochopí žádné, ani sebemenší pokárání, ať by provedla cokoli. A ona opravdu nikdy nic špatného neprovede. Vždyť se chová trochu jako pes a stále se svým člověkem chodí a neustále se zajímá o jeho činnost. Sphynx je přítulný a mazlivý jako malé dítě. Přímo miluje a ocení každé hýčkání a mazlení. Vyhledává doteky a člověčí teplo. I opačně je to velmi příjemné. Hladit teplý semiš, ten látkový nebo plodů broskvoně - jistě jen takováto představa je příjemná. Říká se o něm, že se chová jako malá opička. Tím se myslí jeho rychlost, mrštnost a skokanská hbitost. Hra dvou sphynxů, to jsou neskutečně ladné kreace pohybů.
To, že kočky plemene sphynx nemají srst, neznamená, že není potřeba o ně pečovat. Kožní maz je u ostatních plemen absorbován srstí. U sphynxů tento maz zůstává na kůži a musí se z těla odstranit otíráním nebo koupelí. Většina jedinců koupání dobře snáší. Je dobré častěji kontrolovat i ušní maz, odstraňovat maz z drápků a provádět častější "manikúru". Sphynx může prochladnout nebo si na slunci spálit kůži stejně lehce jako člověk. To jsou hlavní důvody proč musí zůstávat pouze doma. Vnitřní teplota která vyhovuje lidem, vyhovuje i jim. Je-li jim zima, jsou dost chytří na to, aby si našli teplé místečko v lidské náruči, na televizi nebo u zvířecího kamaráda, který je zahřeje. Jejich výměna látková je velmi rychlá a energetická potřeba velmi vysoká. Potřebují proto pro svůj zdravý růst a udržení všech životních funkcí kvalitní a vysoce výživnou stravu.
Mít sphynxe je určitě náročnější než chovat jiná kočičí plemena. Vyžaduje to mnoho lásky a pozornosti. Pokud jsou tyto kočky ponechány o samotě, strádají a mají sklony ke stresu, což může dokonce oslabit jejich imunitu. Není pravda, že bezsrstost na sebe váže nemoci, abnormality, genetické defekty nebo oslabuje imunitní systém. Sphynxové nejsou o nic víc náchylní k chorobám než kočky jiných plemen.
Každý chovatelský úspěch je výsledkem tvrdé práce a velkého odříkání. Odpovědnost za živé tvory, každodenní péče, probdělé noci u porodů, péče o koťata, absence dovolené, účast na výstavách, velmi vysoké finanční náklady…
I na našich výstavách koček se můžeme s tímto zajímavým plemenem setkat. Je několik málo chovatelských stanic v České republice, které tyto nahé kočky odchovávají.

                                                                                                                                                                                                                                             

                                         Zdroj:  čerpáno z časopisu PLANETA ZVÍŘAT – nejen inzertní měsíčník      Foto: Google.cz